پیام انجمن فرهنگی پامیریان

پیام انجمن فرهنگی پامیریان

گروه فرهنگی پامیر

گروه فرهنگی پامیر

پیام هنرمندان پامیر زمین به دوستداران هنر و موسیقی پامیر !

نوشته: میرزا علی واثق

8 جدی 2014

سلام خدمت همه دوستان پامیری محترم مقیم کانادا، اروپا و کشور های دیگر !

نخست امید وار هستيم که همه شما در پنای خداوند متعال بوده باشید. ما جوانان پامیر با توجه به اینکه فرهنگ اصیل و بومی ما در حال انقراض است و تا حال توجه لازمی   برای حفظ و بقای آن در افغانستان انجام نیافته است ، می خواهیم که یک کنسرت فرهنگی را در  ۲۶ جنوری در شهرکابل دایر نماییم. ىرين نمايش تمام هنرمندان ملبس با لباس های محلی از قبیل چکمن پامیری، نعلین ( کهفک)، چموس ( پیخ)،  چموس بند، جراب پامیری، تاقی پامیری و پیراهن تمبان که یخن آن به شیوه پامیری گلدوزی شده باشد ملبس می میشوند. همچنان هنرمندان محترم خواندن های بسیار قدیمی و مختص به پامیریان را از قبیل للهیک، درگیلیک، فلک، رهپای ، مداح ، شامبارک وغیره  اجرا می کنند. همچنان یک اسپک، باپیرهک و رقاص پامیری در این کنسرت سهم می گیرند.

  هدف ما ترویج، رشد و معرفی فرهنگی که پیام آن صلح، محبت، دوستی و همبستگی است به جهانیان بوده آرزو داریم در جایگاه فرهنگی کشور و جهان ، فرهنگ غنی ما  موقف اساسی خود را دریافت کند .  نيت داريم سفیران و بعضی از وزرای حكومت  را در این کنسرت دعوت نماییم. بسیاری از رسانه های تصویری نیز مایلند که این کنسرت را به نشر بسپارند .

چندی پیش با جلالتمحاب وزیر صاحب اطلاعات و فرهنگ جمهوری اسلامی افغانستان د کتورسید مخدوم رهین جلسه پیرامون فرهنگ از یاد رفته پامیریان داشتيم که خوش بختانه ایشان وعده همکاری های معنوی رادادند. ایشان  بعد از دیدن کلیپ ها یی که  با خود نمونه داشتيم  ابراز خوشی  نموده وعلاقه مندی زیاد به آن نشان دادند.

مزید بران درجشنواره نوروز سال  ۱۳۹۳ كه با اشتراک رؤسای جمهور کشور های دارای این جشنواره و نماینده گان بعضی از ممالک در پغمان کابل دایر ميشود. خوش بختانه برای ما هم فرصت اجرای چندين نمایش فرهنگی داده شده است. همچنان یک غرفه یی نيز برای ما در نظر گرفته اند که میتوانیم صنایع دستی خود را به نمایش بگذاریم. از اینکه بسیاری از نهاد های کمک کننده در افغانستان از غنا مندی فرهنگ ما بی خبر هستند به تمویل این برنامه علاقه مندی لازم نشان نمیدهند  و حتا یقین ندارند که چنین یک برنامه بزرگی را ما انجام داده بتوانیم.

بدین ملحوظ  از شما و تمامی فرهنگیان پامیری مقیم کانادا ، اروپا و سایر کشورها  احترامانه تمنا داريم درين لحظه حساس ما را از لحاظ مادی همکاری نمایید.

ما در مجموع به تهیه لباسهای فرهنگی،  کرایه و مصارف هنرمندانیکه از بدخشان تشریف می آورند، اعلانات،  پرداخت کرائیه برای تالار و سایر مصارف به مبلغ دوصدو بیست هزار 220000 افغانی نیاز داریم. امید وار هستيم که ما را در راستای ترویج فرهنگ غنی مان همکاری نموده  افتخار پیروزی را در زمینه برای فرهنگ سرزمین تان میسر سازید . پیش از پیش از همکاری ها مادی و معنوی تان اظهار سپاس و شکران می نمائیم .

بااحترام

كميته برگذاری نمایشنامه های فرهنگی پامیر

 نوت: نظر به توان مادی تان می توانید مبلغی را که در نظر دارید به کابل به عنوانی خودم میرزا علی واثق ولد ميرزاعزیز ارسال نمایید که مسئول این برنامه میباشم.

یک کاپی از نوار اجرای این برنامه را در دسترس شما قرار خواهیم داد.

Mirza Ali Wasiq
Tell: +93 (0) 771 040 165
        +93 (0) 799 815 533
 E-mail   mirzaali.wasiq@gmail.com              mirzaali.wasiq@yahoo.com
Skype: mirza.ali.wasiq

 برای خواندن تصدیق وستایش دوستان مقیم افغانستان برای تشویق کمک مالی به انجمن فرهنگی پامیر، لطفا بالای لینکهای ذیل فشار بدهید.

 تصدیق وستایش دوستان مقیم افغانستان برای تشویق کمک مالی به انجمن فرهنگی پامیر- اول

تصدیق وستایش دوستان مقیم افغانستان برای تشویق کمک مالی به انجمن فرهنگی پامیر- دوم

لطفا جوانان را تشویق مالی نمایید( هر دالر تان محاسبه میشود) و چیزی در مورد برنامه شان هم در زیر نوشته کنید.

Print Friendly, PDF & Email

6 thoughts on “پیام انجمن فرهنگی پامیریان

 1. Jafar Lahly

  من منتظر همین روز بودم که چه وقت نوای پامیر از زیر پرده های پامیر سر بلند کرده و آواز فرهنگ باستانی خودرا بگوش دیگر هموطنان خود میرساند. واقعآ از دیدن و اجرای برنامه هنرمندان عزیزمان از طریق تیلویزیون ملی و طلوع خیلی خوشحال شدیم. بگذار جوانان ما رشد کنند و آینده وطن و منطقه خودرا بدست خود بسازند. ما با دیگر هموطنان عزیز خود از این عمل نیک شما جوانان و هنرمندان گرامی قدردانی و پشتبانی نموده واز هرنوع همکاری با شما دریغ نخواهیم کرد. موفق و کامیاب باشید.
  همکار شما انجینر جعفر لعلی

 2. Noor Ali - DOST

  زندگی انسانها نسل به نسل مانند آب روان در مسیر زندگی به اقتضای مضمون ، ماهیت و قانونمندی های طبیعی حیات به پایان میرسد . این فرهنگ است که ارتباط احساسمند انسانی هر بخشی از کتله های انسانی را بهم پیوند داده هویت شان را ماندگار میسازد . در گذشته فرهنگ این سرزمین در عرصه های گوناگون و در سطوح مختلف ذره ذره تا آنجائیکه ممکن بوده بازتاب یافته است ، مخصوصن در عرصه صنایع دستی که قریب مردم این سرمین را از مدرک البسه خود کفا و مردمان محیط اطراف و اکناف خود را تأمین کرده بود ، به ادامه نمایشات بسیار اندک هنر موسیقی هنرمندان پامیر در طول تأریخ وطن مان بخش هنر موسیقی پامیر بصورت کتلوی در تابستان سال ۱۳۵۷ شمسی برای اولین بار در تاریخ افغانستان در قطار هنر نمائی های موسیقی فلکلور سراسر کشوردر سطح ملی به نمایش گذاشته شد که همچون گل شکفته و گل افتخار آفریده بود ، این بار قرار است با ابتکار جوانان خردمند و سالم اندیش این نمایش در سطح ملی و بین المللی برگزار شود که مایه افتخار آفرینی برای همه است ، آغاز این کار ادامه دهنده راه پر از محرومیت ها و دشواری های زندگی فرهنگی گذشته گان ما و مشوق نسل جدید برای برگشت به سوی اصل خویش است ، این بهترین و بزرگترین نوید برای همه ماست . پیش تا پیش برای مبتکرین این برنامه شاد باش و آفرین باد میگویم . اطمنان دارم سفری را که با راه سفید در پیش گرفته اند دعای خیر همه ما و مدد بیدریغ و بی منت همه فرهنگ دوستان را با خود دارد ، شما برادران عزیز درین مسیر شرافتنمد سرافراز و پیروزید ، پیروزی تان مبارک باد . دوستدار تان نورعلی دوست

 3. N.S.Paikar

  مرگ سبک روان طلب آرمیدن است
  چون نبض زندگانی ما در تپیدن است

  با مسرت فراوان و احساس راحت خیلی ها قوی فکری و اخلاقی برآمد به موقع این همه جوانان نازنین را خیر مقدم و گفته و برای همه شان توفیق مزید از بارگاه ایزد متعال خواهانم .علاوه برآن فکر میکنم شاید کسی نباشد که ار همگاری با این جوانان اباورزد زیرا آنها بخاطر معرفی مجدد فرهنگ و داشته های ادبیات تاریخی مردم خود داخل اقدام شده اند. از این سبب همکاری با آنها جز وجیبه اخلاقی و مردمی همه و ما شما است . من کاملن آماده هستم تا این جوانان را یاری مادی و معنوی رسانم و به آدرس فرد مسؤل خواهم فرستاد

  با احترام و اکرام

  پیکار

  1. Mirza ALi Wasiq

   از لطف و عنایت شما که خود یکی از افتخار آفرینان ما هستید جهان سپاس.

 4. ASarwar Post author

  من از اولین خبر خوب سال ۲۰۱۴ که جوانان میهن دوست ما همچو برنامه های فرهنگی را سازمان دهی میکنند، بی نهایت خوشحال شدم. برای فعلا من $300 کمک میکنم.
  سرور شاه سید ارکان- کانادا

  1. Mirza ALi Wasiq

   تشکر آقای سرور ما فقط رسالت مان را در قبال دیار خود انجام داده ایم

Comments are closed.