نعمت الله ملا وفا

یک سرباز از ولسوالی شغنان ولایت بدخشان به دلیل تاخیر در انتقال جنازه پدرش در مقر پولیس ولایت کندز خودکشی کرد.

نوشته: اداره سیمای شغنان

۲۰ فبروری ۲۰۱۹

به اساس گزارش سایت انترنتی دويچه وله ، بی بی سی، و شبکه های اجتماعی، یک سرباز بنام مولاداد، از ولسوالی شغنان ولایت بدخشان به دلیل تاخیر در انتقال جنازه پدرش بنام نعمت الله فرزند ملا وفا از قریه بهشار ولسوالی شغنان، در مقر پولیس ولایت کندز خودکشی کرد. کارکنان اداره سیمای شغنان، از این خبر تکان دهنده بسیار متاثر شدند، برای شهدا بهشت برین استدعا کرده و با اعضای خانواده شان ابراز غمشریکی خود را ابراز میداریم.

گزارشات از دويچه وله دری و شبکه های اجتماعی:

خودکشی یک سرباز جوان به دلیل تاخیر مقامات در انتقال جنازه پدرش؟

دويچه وله دری  / افغانستان

۲۰ فبروری ۲۰۱۹

یک سرباز جوان افغانستان احتمالابه دلیل تاخیر در انتقال جنازه پدرش به زادگاه او در بدخشان، در مقر پولیس ولایت کندز خودکشی کرده است. پدر این سرباز صاحب منصب بوده و در حمله طالبان در ولایت فاریاب کشته شده بود.

مقام ها گفته اند پدر این سرباز جوان نزدیک به دو هفته بعد از کشته شدن اش‌ به زادگاه اش در ولایت بدخشان انتقال داده نشده بود و وقتی تلاش های این سرباز جوان نتیجه نداد، روز سه شنبه دست به خودکشی زد.

انعام الدین رحمانی، سخنگوی پولیس کندز به دویچه وله گفت: ״پدر این پسر در ولایت فاریاب صاحب منصب بوده و در آنجا شهید می شود. سپس جنازه به قول اردوی ۲۰۹ شاهین در مزار انتقال داده می شود تا به فرقه ۲۰ پامیر در کندز انتقال داده شود.״

سخنگوی پولیس کندز ادامه داد: ״اما به نسبت خرابی هوا طیاره پرواز نمی کند. پسر این صاحب منصب که از فامیل های سرباز معاون ملکی قوماندانی بود، شب را در آنجا سپری می کرده است. وقتی که سرباز به دنبال کار می رود‌، او سلاح او را گرفته و خودکشی می کند.״

باقی نورستانی، فرمانده امنیه کندز نیز این حادثه را تایید کرده است. او به خبرگزاری “دی پی آ” گفته است که جنازه پدر این سرباز هشت روز بعد از کشته شدن، به زادگاه اش انتقال داده نشده بود.

به گفته مسئولین امنیتی قرار بود جنازه این افسر از فاریاب به بلخ و از آنجا به کندز و سپس به بدخشان انتقال داده شود.

فرحناز پامیری، عضو شورای ولایتی بدخشان گفت که جنازه این صاحب منصب اردو هشت روز در ولایت بلخ و چهار روز دیگر در کندز مانده بود. به گفته او، این وضعیت پسر او را شدیداَ مایوس کرده بود که سرانجام دست به خودکشی زد.

این عضو شورای ولایتی بدخشان به خبرگزاری آلمان گفت که تاخیر در انتقال اجساد اعضای کشته شده نیروهای امنیتی افغانستان یک امر معمول است، مگر این که خانواده افراد کشته شده روی مقام‌ها نفوذ داشته باشند.

خودکشی این جوان روز سه شنبه اتفاق افتاده و بعداَ به صورت فوری جسد او و پدرش یکجایی به بدخشان انتقال داده شده است. به گفته نورستانی، پسر و پدر هر دو روز سه شنبه در زادگاه شان در ولسوالی شغنان ولایت بدخشان به خاک سپرده شدند. دویچه وله دری

منبع خبراز شبکه های اجتماعی(فیسبوک)

سیدعمران گوهری

۲۰ فبروری ۲۰۱۹

یک افسر جوان نیرو های امنیتی بنام نعمت الله فرزند ملا وفا از قریه بهشار ولسوالی شغنان ده روز قبل ( ۱۰ فبروری ۲۰۱۹) در ولسوالی المار ولایت فاریاب حین اجرای وظیفه محاربوی در جنگ رویا روی با دشمن همراه با چند تن از همقطاران قهرمان اش به شهادت رسید و پیکر بی جان شهید باید به احترام خاص به فامیل اش تسلیم می‌گردید. که متاسفانه نسبت بی توجهی رهبری قوماندانی قول اردو مزار شریف پیکر شهید به مدت هشت روز در سرد خانه قول اردوی مزار شریف با وصف تماس های مکرر و تاکیدات زیاد توسط جنرال صاحبان افضل امان امان و دلاور شاه دلاور با لوی درستیز و شخص قوماندان قول اردوی مزار شریف باقی ماند و در انتقال شهید غفلت وظیفوی نموده و بعد از هشت روز توسط چرخبال های نظامی که می‌خواستند جنازه را به فیض آباد انتقال بدهند به عوض فیض آباد به بهانه خرابی هوا شهید را به کندز پایین کرده و در آنجا جنازه را به سردخانه های فرقه کندز و پسر معیتی اش با جمعی از وطنداران شغنان که در قوماندانی پولیس کندز سرباز اند به قوماندانی رفته و حین ایکه سربازان مصروف پذیرایی مهمان خود می‌شوند پسر اش به لیل بی توجهی وزارت دفاع ملی و حکومت فاسد در قبال انتقال جسد پدرش دیگر تحمل جگرخونی و خسته گی نداشته و دست به خود کشی می‌زند. این جوان ٢۶ ساله که  مولا داد نام دارد و باشنده اصلی ولسوالی شغنان ، ولایت بدخشان بود ، روز گذشته ٣٠ دلو با اسلحۀ یکی از سربازان پولیس امنیه کندز در دفتر معاون ملکی فرماندهی پولیس این ولایت دست به خود کشی زده و به زندگی اش خاتمه می‌دهد که از اثر بی توجهی وزیر دفاع، لوی درستیز و قوماندان قول اردوی مزار شریف عوض یک غم، دو غم در خانواده افسر مذکور که در خدمت وطن بود صورت گرفت. برای آرامش ارواح شهدا دعا نیک نموده که خداوند متعال آنها را در جوار رحمت خویش جای داده و جنت فردوس نصیب شان گرداند.

سید نقیب جعفریان

۲۰ فبروری ۲۰۱۹

اطلاعات رسانی افغانستان ، خبر ، خبر گزیده چهارشنبه ۱ حوت ۱۳۹۷

 پسر یک سرباز ارتش به دلیل عدم انتقال جنازه‌ی پدرش، خودکشی کرد

در همین حال محمدحنیف رضایی، سخن‌گوی قول اردوی ۲۰۹ شاهین می‌گوید که فرد کشته شده یک فرمانده نه، بلکه یک سرباز امن و نظم عامه‌ی ارتش و ساکن اصلی ولسوالی شغنان ولایت بدخشان بود که روز دوشنبه در ولایت فاریاب کشته شده است.

اطلاعات روز: مقام‌های امنیتی در ولایت قندوز امروز (چهارشنبه، ۱ حوت ۱۳۹۷) به روزنامه اطلاعات روز تأیید کردند که پسر یک فرمانده ارتش به دلیل عدم انتقال جسد پدرش از ولایت بلخ به قندوز، خودکشی کرده است.

انعام‌الدین رحمانی، سخن‌گوی فرماندهی پولیس این ولایت گفت که این فرد ۲۷ سال سن داشته و دو شب پیش (دوشنبه، ۲۹ دلو ۱۳۹۷) در دفتر معاون ملکی این فرماندهی خودکشی کرده است.

آقای رحمانی افزود که پدر این فرد از فرماندهان ارتش در شمال کشور بوده است و سه روز پیش در یک درگیری میان نیروهای امنیتی و گروه‌های مخالف دولت در ولایت فاریاب کشته شده بود.

به گفته‌ی او، این فرد پس از آن که جسد پدرش از قول اردوی ۲۰۹ شاهین در بلخ، به فرقه‌ی ۲۰ پامیر در ولایت قندوز به نسبت خرابی هوا انتقال نمی‌یابد، به دلیل فشار روانی زیاد اقدام به خودکشی می‌کند.

ولسوالی شغنان بدخشان ۲۴ ساعت از مرکز این ولایت فاصله دارد و به دلیل برف زیاد و سخت‌گذر بودن جاده‌، انتقال جنازه‌ی این سرباز ارتش از طریق زمین ممکن نبود.

مراد عطایی

۲۰ فبروری ۲۰۱۹

به اثر بی توجه یی و بی تفاوتی مقامات (وزارت دفاع،لوی درستیز و قلو اردوی مزار شریف ) جوانی به نام دادمولا از ولسوالی شغنان ولایت بدخشان افسر اردوی ملی در ولایت فاریاب به خاطر انتقال ندادن پیکر شهید پدرش خودکشی کرد…

پدرش نعمت الله فرزند ملا وفا افسر ارتش که از اثر جنگ رویا رویای با دشمن در ولایت فاریاب شهید و پیکرش را در مزار شریف انتقال داده بودند و مدت هشت روز در مزار باقی ماند بعد از هشت روز از مزار شریف که باید در بدخشان انتقال داده میشد طیاره در قندز نشست کرد و پسرش که همراه با پیکر پدرش بود به اثر شنیدن جواب منفی از پیلوت ها مایوس گردیده و چون در مدت طولانی با پیکر پدرش یکجا بود نتوانست همه ی اینها را تحمل کند و دست به خودکشی زد . اینست نتیجه خدمت به وطن!

 کاپی از صفحه وکیله صاحب فرهناز پامیری

بی بی سی، فارسی

۲۲ نومبر ۲۰۱۹

پسر یک سرباز ارتش افغانستان به دلیل منتقل نشدن جسد پدرش، خودکشی کرد

مقام‌های محلی در ولایت قندوز تایید می‌کنند که فرزند یکی از سربازان ارتش به دلیل منتقل نشدن جسد پدرش به خانه، در فرماندهی پلیس این ولایت خودکشی کرده است.

خودکشی او واکنش‌ها و اعتراضات زیادی را به دنبال داشته است.

گفته شده که پدر این مرد، از سربازان ارتش ملی بوده که در ولایت فاریاب کشته شده اما با گذشت سه هفته جسد او به خانه‌اش که در ولایت بدخشان است، انتقال نیافته است.

انعام الله رحمانی، سخنگوی پلیس قندوز این رویداد را تایید کرده و گفته جسد پدر این مرد به دلیل خرابی هوا به بدخشان انتقال نمی‌یافت.

او می‌گوید این فرد تحت فشار روانی شدید در فرماندهی پلیس به ضرب گلوله خود را کشته است.

گفته شده که او از سلاح یکی از دوستانش استفاده کرده است.

اگرچه آقای رحمانی تاکید دارد که این فرد یک غیرنظامی بوده اما فعالان مدنی و نزدیکان او می‌گویند خود این شخص نیز سرباز پلیس بوده است.

حضرت شاه دانش، پسر کاکا/عموی مولا داد که به خاطر انتقال نیافتن جسد پدرش، نعمت الله، دست به خودکشی زد، به بی‌بی‌سی گفت جسد نعمت الله پس از منتقل شدن از فاریاب به مزار شریف و بعدا به قندوز، برای نزدیک به یک هفته در این ولایت باقی مانده بود.

به گفته او، نعمت الله پس از سه روز محاصره از سوی مخالفان مسلح کشته شده بود.

اعضای شورای اجتماعی و فرهنگی جوانان بدخشان نیز که نشست اعتراضی را در مورد این رویداد امروز جمعه سوم حوت/اسفند به راه انداخته بودند، می‌گویند دولت باید به خانواده این افسر پلیس، پاسخ بدهد.

نجیب الله ضمیری، سخنگوی این شورا می‌گوید این سرباز پلیس در اعتراض به تعلل در انتقال جسد پدرش از سوی مقام‌ها در قول اردو/سپاه شاهین، دست به خودکشی زده است.

او می‌گوید این پلیس را از نزدیک می‌شناخت و باید عدالت در مورد پرونده او تامین شود.

بی‌بی‌سی موفق نشد نظر مسئولین سپاه شاهین را نیز در مورد این رویداد به دست آورد.

پیش از این نیز شکایات مشابه از همچو رویدادها بارها در رسانه‌ها منتشر شده بود. تعلل و اشتباهات در انتقال اجساد نظامیان افغان، بارها خبر ساز شده است.

خودکشی فرزند این سرباز ارتش در حالی رخ داده که به تازگی اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع ملی هشدار داده که اگر در انتقال زخمیان و اجساد کشته شدگان ارتش تعلل صورت بگیرد، با عاملان آن برخورد جدی خواهد کرد و “همه وزارت را به لرزه درخواهد آورد.” بی بی سی

Print Friendly, PDF & Email