غلام علیشاه سرچشمه

شاد روان دگروال غلام علیشاه سرچشمه

شاد روان دگروال غلام علیشاه سرچشمه

نوشته: وحید آمونژاد

مرد نمیرد ز مرگ، مرگ از او نام جست       نام چو جاوید شد مردنش آسان کجاست؟!

مردی از تبار عشق، عشقی از جنس میهن، در این روز های سردی، سردی ای از جنس برف و زمستان، با موی و ریشی برف گونه، با گوله باری از دانش و مهارت و تجربه و عشق و صداقت به میهن و شاید با هزاران امید و نا امیدی، درد و اندوه و غصه ها و بغض های در گلو خفته، دیروز با ما بدرود گفت و در دل خاک خفت.

غلام علیشاه سرچشمه، فرزند شاه لنگر، متولد ده کده ی نیمده، روستای سرچشمه، شهرستان شغنان، مرد نخبه ی ده کده ی مان، دگروال متقاعد قوای هوایی، روز گذشته، ۱۹ جنوری ۱۳۹۷ مطابق به ۹ جنوری ۲۰۱۹*هوای پیمای روان شان از میدان هوایی زمین بر خواسته، راهی دیاران دور و ناکجا های ملکوتی شد. ایشان از سال ۱۳۴۲ خ. الی سال های آغازین دهه ی هفتاد در قوای هوایی افغانستان در سمت های مختلف ایفای وظیفه نمودند. با دریغ و درد اکنون، یک روز می گذرد که دیگر در کنار مان نیستند، اکنون دیگر بی درد و دغدغه خوابیده اند و ما را با درد و دغدغه این دنیا تنها گذاشتند، شاید ماها خیلی بد بختیم که هنوز نفس می کشیم و قاصد مرگ به ما سر نمی زند.

شاد روان غلام علیشاه سرچشمه، مردی بود از جنس آب و آیینه. شاید یگانه جوانی را که در دهکده ی مان زیاد دوست داشتند من بودم! هر از گاهی که خانه، تعطیلات می آمدم، گاهی ایشان را می دیدیم، «باب جان» (پدر کلان – به زبان شغنی) صدای شان می زدم، با هم دست می دادیم و دستانم را به مهربانی می فشردند، از من و زنده گی و دغدغه هایم می پرسیدند و صحبت کوتاهی با هم می داشتیم و از هم بدرود کرده، جدا می شدیم. خیلی دوست شان داشتم و دارم، کاش این قدر زود تنها رهای مان نمی کردند.

حرف های جالبی می گفتند؛ زمانی، شاید صنف هفت یا هشت مکتب بودم که بیت زیر را برایم خوانده بودند، که همیشه یادم است:

دنیا که  به  دور  نا کسان  راضی شد         گوساله رییس و ماچه خر قاضی شد

 آری، دنیای من و شما همین گونه بوده، است و شاید خواهد بود.

زیاد حرفیدم، اما نه، در مورد ایشان هر قدر گفته باشم، باز هم کم است.

در نهایت، از ایزد داد و خرد، برای ایشان مینوی منان، و برای بازمانده گان ایشان- برادر ایشان جناب استاد دکتر دلبرشاه سرچشمه، استاد دانشگاه کابل، مقیم آلمان و فرزند ایشان شاه فقیر عزیز، دانش جوی رشته ی دندان سازی و دوست خیلی خوبم -، برده باری بیش تر تمنا دارم.

شاه فقیر عزیز! دنیای لعنتی همین است، من و تو و همه جهانیان، مسافران و عابرین این مسیر درد و دوری هستیم، روزی داماد این عروس عجوزه ی پیر و فرتوت و دندان ریخته هستیم و می رویم و دیگری جای مان را خواهد گرفت.

این قافله ی عمر عجب می گذرد!

صبر داشته باش عزیزم، کمر همت ات را محکم تر ببند، دنیا ارزش جگر خونی را ندارد. از خداوند بزرگ تمنا دارم، غم آخر تان باشد!

با مهر

 دوست کوچک تان

 وحید آمونژاد

واکنش در صفحات اجتماعی

Imran Gouhari

با عرض تسلیت

اعلان فاتحه

دلبرشاه سرچشمه استاد پوهنتون کابل مقیم کشور جرمنی، برادر

 سیدجاوید سرچشمه مقیم ایالات متحده آمریکا و شاه فقیر سرچشمه باشنده ولسوالی شغنان بدخشان، پسران.

استاد مولانظرحقدوست ومهربان شاه دامادان.

ولی جان فروتن افسرمتقاعد امنیت دولتی ، شاه نظر و استاد مولانظر حق دوست برادرزاده ها.

یعقوب شاه کارمند ستره محکمه ، خوشپایقدم ناجی ، محمدجان فروتن استاد درپوهنتون میهن ، سید جامع ، غلام نظر و منصور حقدوست نواسه ها.

نسبت وفات دگروال غلام علیشاه سرچشمه افسر متقاعد قوای هوایی افغانستان که جنازه شان قبلا در قریه سرچشمه ولسوالی شغنان ولایت بدخشان بخاک سپرده شده به اطلاع دوستان میرسانم که فاتحه مردانه و زنانه به روز جمعه بتاریخ ٢۱ جدی ١٣٩٧ ازساعت ١:٣٠ الی ٣:٠٠ بجه بعد ازظهر در جماعت خانه مرکزی واقع چهارراهی تایمنی کابل گرفته می‌شود،دوستان مطلع باشند.

انالله و انا الیه راجعون

*****

Elban Qina-at

روح شان شاد وجنت برین جایگاه شان باد . قصه کوچک از مرد تفکر واندیشمند دارم . روزی از روز ها بعد از صرف طعام در طعامخانه قصر دارالامان در بیرون زیر درختان تفریح وقصه میکردیم  و مرحوم  دگروال غلام علیشاه ، تقاضای نسخه دعای مبارک را نمود . من تقاضای شان را پذیرفته برایش آوردم . روز دیگر خواست که متن فارسی برایش آماده شود. متن فارسی را نیز برایش تهیه وبدسترس شان قرار دادم. بعد از گذشت چند روز در صحبت های شان گفت که در قسمت من یک نکاح خارجی است چون من زیاد احترام برای شان داشتم صرف گفتم میشود که در یگان بورسیه ها خارج بروید گفت نخیر تقدیر من ازلی است من مزاق نمیکنم باز خواهد دیدید . وبعد چند وقت دیگر بطرف مقصد خویش رخت سفر بست . خاطرات شان جاویدان باد .

*****

داکتر جمراد جمشید

درگذشت شخصیت گرامی وطن مان دگروال مرحوم غلام علیشاه خان سرچشمه را که عمر با عزت و وقار خود را در آغوش وطن و در سنگر مبارزات دادخواهانه سپری نموده اند به دوست دانشمندم جناب استاد دلبرشاه سرچشمه و خانواده شریف شان تسلیت عرض نموده و از بارگاه رب العزت به آن مرحوم بهشت برین و به بازماندگان صبر جمیل آرزو میکنم.

*****

Atta Mohammad Atta

جناب عالیقدردگروالصاحب غلام علیݭاه خان سرچݭمه ݭخصیت برازنده نظامی کݭور ازمحبوبیت خاص دربین هم قطارانݭ برخورداربوده ݭاگردان خوب به جامعه تقدیم نمود روحݭ ݭادجنت برین جایݭ یادݭ همیݭه گرامی باد ودرگذݭت عالی جناب هوابازقوای مسلح کݭورعزیز همه ماراغمگین ساخته برای استادنهایت گران ارج دوکتور دلبرݭاه سرچݭمه جاویدجان سرچݭمه وتمام خانواده نجیب دوستان واقارب تسلیت عرض میکنم.

*****

Sarwar Said

از خبر درگذشت دگروال صاحب غلام علیشاه متاسف شدم. ایامیکه در کابل بودم، یگان وقت او را یا در خانه اش نزدیک مکروريان سوم یا در خانه احمد شاه ملاقات میکردم. همیشه با قصه ها و پند های شیرینش ما را خوش نگه میداشت. ادم بی اندازه با فرهنگ بود و همیشه کوشش میکرد، هرکسی که در دور برش است، باید نزاکت های اجتماعی را مراعات کند.

یکروز در دفتر اريانا در نوبت خرید تکت طیاره تا فیض اباد بودیم و دگروال صاحب هم انجا بود. او دید که یکی از وطنداران بدخشانی بالای چوکی ایستاده و اینطرف و آنطرف کله کشی میکرد.

در این اثنا، دگروال صاحب غلام علیشاه او را دید و برایش گفت، برادر از چوکی پاهین شو. گفت، نزاکت را مراعات کن، چرا مانند بز سر چوکی بالا شدی. همه ما خندیدیم.

روح دگروال صاحب غلام علیشاه شاد و جنت برین برایش از خداوند متعال استدعا مینمایم. برای استاد دلبرشاه، اعضای خانواده و دوستان دگروال صاحب صبر و جمیل می خواهم.

از خاطره های شرینی که با دگروال صاحب دارم، به کمال خوشی یاد میکنم و یادش را گرامی میدارم.

امید وارم دوستان نیز کمک نمایند تا بیوگرافی و یادنامه یی از دگروال صاحب در سیمای شغنان برسم احترام نشر نماییم و روح شان را شاد نگه داریم.

*****

نوت: اداره سیمای شغنان خاطرات و عکسهای خوانندگان را با دگراول صاحب غلام علیشاه سرچشمه بخاطر نشر در این صفحه به ادرس ذیل می پذیرد.  sarwar@shughnan.com

* طبق راپور انجنیر احمد علی از هامبورگ جرمنی

Print Friendly, PDF & Email